fbpx
Vytisknout

Testy  přístrojů AIS
Ve vydání PBO (Practical  Boat Owner) ze září 2011 je zveřejněn test přístrojů AIS. Zařízení AIS používá v současné době stále více jachtařů pro zvýšení bezpečnosti plavby.

Základní rozdělení  těchto přístrojů je na aktivní a pasivní. Co to znamená? Pasivní pouze přijímá signály plavidel ve svém okolí, aktivní přijímá a také vysílá informaci o plavidle na kterém je umístěn. Důležité je, aby v případě aktivního přístroje byl přístroj zaregistrován a přiřazen k danému plavidlu. (Je jasné, že registrovaný přístroj je nepřenosný!) Signálem AIS jsou povinně vybavena plavidla registrovaná u IMO. To znamená, že i když máte na palubě AIS, nezobrazí se vám okolo plující jachta (a třeba i dost velká), která si dobrovolně aktivní AIS nepořídila. Varianta pasivního AIS je levnější, nemusíte nic registrovat a vidíte stejná data jako na aktivním, jenom o vás nikdo neví. Diskuse jestli aktivní nebo pasivní se vede, argumentů je na obou stranách dost a asi to teď nerozhodneme a tak se vrátíme k testu.

Bylo testováno celkem 8 přístrojů. Z tohoto počtu byly:

4 aktivní v cenovém rozsahu 770,- až 886,80£,

2 pasivní 269,- a 600,- £  (ten dražší má barevný display a jako podklad umí použít mapu, tedy vlastně mapový plotr s AIS) 

2 přístroje byly kombinací VHF/AIS (s DSC) shodně za 300,-£

2 zařízení byla určena na připojení k NTB, tablet nebo iPad. Dost se od sebe liší nejen parametry ale i cenou 99,- a 420,-£.

Jasným vítězem byl PBO označen přístroj Simrad A150 Transponder, cena 870,-£ Kontakt: www.simrad-yachting.com.

Ještě nemáte účet? Staňte se členy teď!

Přihlásit k účtu