fbpx
TSR LA GRACE 2 Moře sice nemáme, ale vynikající námořníci nám nechybí. Posádka české plachetnice La Grace se v prestižním mezinárodním závodě historických plachetnic neztratila. V závodě  Lycamobile Mediterranean Tall Ship Regatta 2013 vybojovala ve své kategorii 3. místo, celkově pak v závodu 26 lodí skončila na 5. místě.

"Raději mrtví, než druzí," bylo motto, se kterým posádka La Grace do svého prvního závodu a držela se ho celou dobu. Spolu s La Grace ze španělské Barcelony odstartovalo 26 lodí. Jejich cílem byl francouzský Toulone. Taktika La Grace pro závod byla jasná, držet se minulého vítěze své kategorie - ruské plachetnice MIR - a nenechat se před větrem zakrýt obřími plnoplachetníky. To by La Grace sebralo vítr a zpomalilo. Úterní start se La Grace vydařil. Po startu dlouhou dobu startovní pole vedla.

"Na palubě po celou dobu závodu vládl bojový duch.“ Neustále jsme vymýšleli drobná vylepšení našeho oplachtění, abychom byli rychlejší,“ popsal atmosféru na palubě kapitán lodi Josef Dvorský. „V jednu chvíli jsme dokonce z La Grace vyrobili plnoprádelník,“ směje se a vysvětluje dál, co to znamená. „Posádka se sebrala a začala navazovat všechna svá prostěradla do mezer mezi plachtami,“ popsal podstatu plnoprádelníku.

TSR LA GRACE 4

Krušné chvíle nastaly, když přišla zpráva, že MIR už je v cíli. La Grace se zatím spolu s dalšími loděmi plácala v bezvětří. Ani tehdy však posádka neztratila humor. Šest dobrovolníků se s odhodláním vrhlo do vody a snažilo se v ledové vodě podzimního Středozemního moře táhnout za sebou loď na lanech.

TSR LA GRACE 3

Do cíle La Grace dorazila ve čtvrtek ve 20:02 po 50 hodinách a 47 minutách čistého času. Konečné výsledky pak byly upraveny podle přiděleného handicapu. Výsledný čas La Grace je po korekci tedy 23:09 hodin. La Grace je historicky první česká loď, která závodila v nejprestižnější kategorii A, do které bylo zařazeno 9 lodí. Houževnatost a teamová práce posádky La Grace pomohla lodi získat v jejím prvním závodě bronzovou medaili.

Že to nebudou mít ostřílení mořští vlci s českými piráty jednoduché, ukázala posádka už při doprovodných závodech před startem. Ve všech třech disciplínách – volejbal, basketbal a veslování – skončili zástupci české lodi na medailových pozicích. Volejbalový turnaj dokonce tým La Grace vyhrál.

Po bohatém kulturním a zábavním programu v Toulone, který je naplánován až do pondělí, vypluje flotila lodí v úterý do Italské La Spezia, kde bude závodní přehlídka historických plachetnic 7. října ukončena.

TSR LA GRACE 1

Pro lidi kolem La Grace jde o famózní úspěch. Ještě v červenci nebylo jisté, zda loď vůbec bude plout dál. La Grace loni koncem října ve španělské Marbelle uvízla na mělčině a přišla o kýl. V účast na Tall Shipu věřili jen naprostí optimisti, ale těch se v okolí La Grace pohybuje neskutečně mnoho. A to je ta síla, která La Grace žene dál. "Až doteď jsem to jen tušil, ale teď mám jistotu. V té lodi tepe jedno ohromné srdce složené z mnoha malých srdíček lidí, kteří ji stavěli, pracují na ni nebo ji drží jen palce. Tlukot toho ohromného srdce nahrazuje motor, který ji žene dál,“ řekl po doplutí do cíle Dvorský.