fbpx

Dock&Go (od Beneteau)
360°Docking (od Jeanneau)
Co víte o těchto systémech, označovaných jako revoluční novinka v jachtingu?
Mají usnadnit vplouvání k molu a do přístavních boxů i ve složitých podmínkách přístavu a špatných povětrnostních. Mohou se ale také stát další hračkou, která bude tlumit získávání praxe a odpovědnosti vůdců plavidel. Zkušenost a praxe určitě by nikdy neměla chybět, protože technika má nedobrou vlastnost, že v nejméně vhodnou dobu selže.
Nebuďme pesimisty. Seznamte se s touto novinkou, kterou vyvinula Group Beneteau spolu s německými specialisty ve Friedrichshafenu, a spočívá v elektronicky řízeném propojení motorového náhonu s dokormidlovacím zařízením. Loď se pak řídí pomocí joysticku. Dáte-li ten do provozu, vyřadíte funkci plynové páky i kormidelního kola. Loď je ovládána všemi směry z jednoho místa. Německý YACHT se již ujal testování (č.22/2010 s lodí Sense 50). V dalším čísle naleznete informativní článek, ve kterém je uvedena i cena tohoto systému, kolem 25 tisíc Euro.
Překvapující je pohotová reakce lodě, umožňující souběžnou korekci splouvání v důsledku větru nebo proudění. I s dlouhou a těžkou lodí vplujete bezpečně do těsných prostor. Beneteau i Jeanneau chtějí tento systém uvést do praxe v příštím roce u novostaveb lodí s motorem 40, 54 a 75 HP, u lodí typu Oceanis 46, 50, Sence 50, Odyssey 44i, 45DS, 49i, 50DS. První můžete spatřit v La Rochell. Chcete-li se přesvědčit, že nejde o fámu, ale blízkou realitu, na internetu již dnes v teple domova např. v Seznam-hledej zadejte heslo "dock&go". Odkazů bude mnoho, obrázky ne právě kvalitní, ale přesvědčivé.
Nic proti technice, která pomáhá. Přesto vzniká otázka – nevytlačí hračka sportovní jachting? Nemám obavu. Věřím, že i nadále budeme na moři potkávat sportovce a romantiky, byť u některých jejich ruka spočíná na joysticku, podobně jako dnes běžně v jejich rukou vidíme GPS a již dříve na palubě stále více elektroniky.
A protože člověk nemá nikdy ničeho dost, již dnes se přemýšlí o automatizovaném přistávacím systému, který zavede loď do předem určeného přístavního boxu bez zásahu kormidelníka. Fikce? Ne. Vždyť stačí propojit systém Dock&Go s GPS. Seznamte se s novou technikou. Možná, že už brzy nastoupíte na charterovanou loď, která ji bude mít.
R. Holý, listopad 2010

Comments powered by CComment

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account