fbpx
Print

Dock&Go (od Beneteau)
360°Docking (od Jeanneau)
Co víte o těchto systémech, označovaných jako revoluční novinka v jachtingu?
Mají usnadnit vplouvání k molu a do přístavních boxů i ve složitých podmínkách přístavu a špatných povětrnostních. Mohou se ale také stát další hračkou, která bude tlumit získávání praxe a odpovědnosti vůdců plavidel. Zkušenost a praxe určitě by nikdy neměla chybět, protože technika má nedobrou vlastnost, že v nejméně vhodnou dobu selže.
Nebuďme pesimisty. Seznamte se s touto novinkou, kterou vyvinula Group Beneteau spolu s německými specialisty ve Friedrichshafenu, a spočívá v elektronicky řízeném propojení motorového náhonu s dokormidlovacím zařízením. Loď se pak řídí pomocí joysticku. Dáte-li ten do provozu, vyřadíte funkci plynové páky i kormidelního kola. Loď je ovládána všemi směry z jednoho místa. Německý YACHT se již ujal testování (č.22/2010 s lodí Sense 50). V dalším čísle naleznete informativní článek, ve kterém je uvedena i cena tohoto systému, kolem 25 tisíc Euro.
Překvapující je pohotová reakce lodě, umožňující souběžnou korekci splouvání v důsledku větru nebo proudění. I s dlouhou a těžkou lodí vplujete bezpečně do těsných prostor. Beneteau i Jeanneau chtějí tento systém uvést do praxe v příštím roce u novostaveb lodí s motorem 40, 54 a 75 HP, u lodí typu Oceanis 46, 50, Sence 50, Odyssey 44i, 45DS, 49i, 50DS. První můžete spatřit v La Rochell. Chcete-li se přesvědčit, že nejde o fámu, ale blízkou realitu, na internetu již dnes v teple domova např. v Seznam-hledej zadejte heslo "dock&go". Odkazů bude mnoho, obrázky ne právě kvalitní, ale přesvědčivé.
Nic proti technice, která pomáhá. Přesto vzniká otázka – nevytlačí hračka sportovní jachting? Nemám obavu. Věřím, že i nadále budeme na moři potkávat sportovce a romantiky, byť u některých jejich ruka spočíná na joysticku, podobně jako dnes běžně v jejich rukou vidíme GPS a již dříve na palubě stále více elektroniky.
A protože člověk nemá nikdy ničeho dost, již dnes se přemýšlí o automatizovaném přistávacím systému, který zavede loď do předem určeného přístavního boxu bez zásahu kormidelníka. Fikce? Ne. Vždyť stačí propojit systém Dock&Go s GPS. Seznamte se s novou technikou. Možná, že už brzy nastoupíte na charterovanou loď, která ji bude mít.
R. Holý, listopad 2010

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account