fbpx

V sobotu 14.3.200 ČANY uspořádala v prostorách Yacht clubu CERE tradiční jarní Jachtařské fórum 2009.

Na programu byly 3 přednášky:

Jirka Čech - Astronavigace – díl III
V díle II jsme se naučili vynést poziční linii a budeme pokračovat dále.
Josef Gottwald a Zdeněk Žižka - Jachting v těžkých podmínkách
10. výročí tragického závodu do Hobartu v roce 1998, dokumentární filmy
Petr Chmelíček - Využití rádiových vln pro potřeby jachtařů
Praktická ukázka použití radioamatérského radia.
Pokud využijeme propojení radia a notebooku můžeme přijímat Navtex, Weatherfax a přijímat a odesílat emaily takřka na celé Zemi.
________________________________________
Petr Chmelíček - Využití rádiových vln pro potřeby jachtařů

Fórum v podstatě začalo o den dříve, tedy v pátek 13. března.
V 10 hodin dopoledne jsme se sešli ve čtyřech s Petrem Chmelíčkem a začali instalovat anténu a celé zařízení, aby praktická ukázka mohla proběhnout. Pod taktovkou Petra jsme pobíhali, natahovali a stříhali dráty, uzemňovali a propojovali všechny ty "krabičky", aby to v sobotu fungovalo. Během toho shonu nám jedna slečna v nestřežený okamžik přejela autem přes koaxiální drát a zdeformovala šroubovací konektor, kterýžto jsme museli opatrně narovnat, aby šel zapojit. Představa jak celé zařízení namontovat byla a byl prostor i na improvizaci, řešení vzniknuvších nepředvídaných problému. Asi po dvou hodinkách bylo vše hotové. Následovala demontáž, protože jsme nechtěli poměrně drahé zařízení nechávat na místě přes noc bez dozoru. Vzhledem k tomu, že bylo vše vyměřeno, vyzkoušeno, předpokládali jsme, že v sobotu ráno vše půjde rychle znovu namontovat a tak se i stalo.
Během montáže okolo nás na plný výkon proplula Panta Rhei, snad největší ocelová plachetnice, která byla v Čechách postavena (LOA 21,68 m). Následujícího dne se vydala dolu po řece, kudy dopluje až do Polska, kde bude dostrojena a do Čech se už nikdy nevrátí.

Celé zařízení se sestávalo z antény (LW), dlouhého drátu okolo 20 metrů nataženého na stěžeň který je v CERE. Takže skoro jako na lodi.
Anténa byla zapojená do automatického anténního tuneru ICOM, druhý vývod byl uzemněn.
Z anténního tuneru vede koaxiální a ovládací kabel do transceiveru ICOM IC-706.
A odtud dále do modemu a modem je přímo propojen s notebookem.
Pak už stačilo jen naladit příslušnou frekvenci spustit software a sledovat jak se na obrazovce načítá synoptická mapa Atlantiku, následovala mapa kam až mohou doplout ledovce, další mapy s nautickými informacemi následovaly. Příjem Weatherfaxu byl velmi kvalitní, mapy bez jakýchkoliv poruch. Petr ukázal, co se stane, pokud se nenaladí přesná frekvence, obraz okamžitě ztratil na kvalitě.

Pak se Petr snažil mnohokrát připojit na Winlink2000 a odeslat přijmout nějaký email, ale bohužel se nám to nepodařilo i když zkoušel několik komunikačních uzlů. Zdálo se, že komunikace úspěšně začíná, ale následně byla ukončena. Velkou roli asi sehrálo, že byla sobota a mnoho radioamatéru v etheru a taky ne zcela vhodná pozice přijímacího zařízení, CERE je u Vltavy a všude kolem jsou kopce. Nicméně chvilku před ukázkou spojení s bulharskou stanicí bez problému proběhlo, možná byly stanice prostě jen zaneprázdněny spojením s někým jiným. Petr donesl na ukázku také rádio Sangean ATS909, které lze použít k přijímaní navtexu a Weatherfaxu.
Je potřeba drátová anténa (měla by být v příslušenství rádia), kabel na propojení sluchátkového výstupu rádia s mikrofonním vstupem zvukové karty notebooku a příslušný software. Nicméně bylo konstatováno, že k příjmu Navtexu je účelnější koupit jednoúčelové zařízení s displayem, které je dnes poměrně levné, málo energeticky náročné a data jsou stále snadno dostupná.

Co se týče Weatherfaxu, je na zvážení, zdali kupovat rádio typu Sangean, nebo přidat trochu peněz a koupit nějaký transceiver a tak si otevřít cestu i k používání Winlink2000 a k radioamatérskému provozu. Přijímat lze bez oprávnění, ale pro vysílání je potřeba mít opravnění, nejlépe HAREC A. Oprávnění vydává ČTÚ, je nutno složit zkoušku. Pokud byste o oprávnění měli zájem, dobrou volbou je zúčastnit se Kurzu operátorů v Holicích ok1khl.com
Následuje několik zajímavých odkazů které dodal Petr Chmelíček:

Rádio amatérská e-mailová síť
Nekomerční e-mailová síť pro jachtaře
Přímý odkaz námořní počasí, fax,rtty,navtex
Celosvětový přehled vysílacích časů a frekvencí
Seznam Navtexových vysílačů
Námořní počasí 1
Námořní počasí 2
Námořní počasí 3
Námořní předpovědi 1
Námořní předpovědi 2
Německá meteorologická služba
Španělská meteorologická služba
Francouzská meteorologická služba
Meteorologická služba Velké Británie
Americká meteorologická služba
Australská meteorologická služba
Další zajímavé stránky:
myweb.tiscali.co.uk/franksweather
www.beaconworld.org.uk
www.hffax.de
www.intermar-ev.de
________________________________________
Astronavigace – díl III
Jirka Čech opět přednášel o astronavigaci, bylo to již třetí pokračování.
Krátce zopakoval to, co jsme probrali na přednášce minule a pokračoval ukázkou jak prakticky z předpokládané pozice na moři změřením 3 nebeských objektu získat pozici skutečnou.
Důležitou součástí astronavigačních výpočtů je taktéž příprava před samotným měřením sextantem. Navigátor musí vybrat vhodné nebeské objekty, umět je na obloze najít. Taktéž je samozřejmě potřeba mít přesné hodiny. Samotný výpočet dle Almanacu je celkem složitý a zdlouhavý (v knihovně ČANY najdete několik knih zabývající se touto problematikou).
Pro usnadnění/kontrolu výpočtu lze úspěšně využít „Navigator Light“ freeware který stáhnete z www.tecepe.com.br/nav , kde najdete i mnoho dalších zajímavých informaci o astronavigaci.
Vzhledem k tomu, že dnes je na všech lodích instalován GPS přijímač, není nezbytné astronomickou navigaci ovládat, nicméně je to velmi zajímavý obor námořní navigace, který určitě zaslouží pozornosti. Navíc se může snadno stát, že GPS selže a pak znalost astronavigace přijde vhod, pokud se budete nacházet na volném moři, kde nelze použit navigaci terestrickou.
________________________________________
Josef Gottwald a Zdeněk Žižka - Jachting v těžkých podmínkách
Zdeněk Žižka nám pustil dokumentární filmy, které získal od Josefa Gottwalda, čecho-australana, který dlouhá léta jezdil australské regaty. Tématem bylo: Jachting v těžkých podmínkách.
Dokumentární filmy byly z tragického závodu do Hobartu v roce 1998.
Zdenek uvedl meteorologickou situaci před závodem a změny, které nastaly během závodu, pochybení posádek a i organizátorů včetně technických nedostatků některých závodních lodí. Všechny tyto příčiny společně způsobily značné materiální škody na lodích a bohužel i ztrátu několika lidských životů. Po několikaměsíčním šetření této tragedie byly v Austrálii přijaty takové opatření, aby se podobná situace pokud možno nemohla opakovat.
Po zhlédnutí dokumentů jsme nějakou dobu diskutovali o plutí v těžkých podmínkách, mnozí přispěli svými zkušenostmi. Bylo taktéž konstatováno, že kdyby nešlo o závody, zřejmě by se všechny lodě, vzhledem k vývoji počasí během plavby, snažili najít útočiště v nejbližších přístavech, nebo postupovali opatrněji. Vidina lepšího umístění často žene posádky do přecenění vlastních schopností i odolnosti lodě.
________________________________________
Fórum tradičně zahajil president ČANY.
Na fóru se sešlo přes 35 jachtařů takže CERE bylo plně obsazeno.
Mezi přednáškami byla vždy pauza, během jedné jsme se naobědvali.
Fórum skončilo před pátou hodinou, následovala demontáž techniky.
Mnozí zůstali a diskutovalo se o všem možném.
Věříme, že se všem akce líbila a přinesla nové poznatky z oblasti jachtingu.
________________________________________
Další fórum proběhne opět formou Setkání někdy v prosinci 2009, budou se opět rozdávat ceny ČANY a AKP.
Během léta se žádná akce neplánuje, všichni jsou na moři.

Ještě nemáte účet? Staňte se členy teď!

Přihlásit k účtu