fbpx

Letošní setkání proběhlo tradičně v prosinci (12. 12. 2015), ale na zcela jiném místě, než ve všech předchozích letech – ve Strašnicích v klubu Kotelna nedaleko konečné metra A Depo Hostivař.  Ti, kdo byli v těch místech poprvé, většinou chvilku bloudili, ale výsledek stál za to, představoval prostorný a vybavený kinosál, prostorné bylo i předsálí včetně koutů s křesílky pro nerušenou chvilku posezení a popovídání, bylo dost místa na vystavení i prohlížení knížek nejen z nabídky ČANY. K dispozici byl i bar s rozumnou nabídkou jídel i pití, které bylo včetně servisu k dispozici po celou dobu setkání. Jak uváděl program, setkání obsahovalo „Jachtařské fórum“ (přednášky odborné a o plavbách) a „Slavnostní večer“ (významné události roku 2015).

Do černé „zabalený“ kinosál měl v čele vysoké pódium, u něj se tyčila bílá závodní loď Sylvie Mrázové s napjatou plachtou. Hlediště bylo prakticky plné, v době kulminace programu v publiku mohlo být skoro 60 lidí.

Martin Blagoev, prezident ČANY, setkání zahájil, uvítal přítomné a bezprostředně navázal svou perfektně připravenou přednáškou  Výroba „sladké“ vody na lodi, názorně popsal princip filtrace slané vody na pitnou, popis mechanizmu zařízení a konstrukci, kterou použili se Standou Bílkem pro vybavení jeho lodi Ethernity – princip nastudovali, zařízení zkonstruovali a Standa ho již řadu měsíců na své plachetnici celkem bez problémů provozuje.

Stejně profesionální byla i následující přednáška Petra Ondráčka o ochraně lodě před elektrickými výboji. Po výkladu mechanizmů vzniku blesků následovalo jak předcházet následkům zásahu bleskem, protože předcházet mu lze jen omezeně – vyhýbat se bouřce a pečlivě sledovat vývoj nebezpečných mraků (kumulonymbů a nymbostratů). Petr zmínil i bohaté vlastní zkušenosti (například když za bouře plné blesků musel k plachtám nebo když mu před očima po zásahu blesku shořel autopilot). Končil komentářem k odstrašujícím záběrům, kdy lodě na blesky doplatily, po kterém následovala diskuse a řadou dotazů.

O plavbě z Norska na Shetlandy, Orkneje a Kaledonským kanálem do Severního Irska pak pohovořil Vráťa Čihák a promítnul řadu zajímavých záběrů, popsal trasu, uvedl zkušenosti.

Dan Vodička představil svojí knihu „Přístavní manévry, velký obrazový manuál“ kde jsou podrobně vysvětleny všechny možné manévry v přístavu během možných nástrah počasí, proudů, typu přístavišť, lodí,….

Další přednáška Felixe Chudoby (je výborem ČANY pověřený agendou legislativy) měla název Jachting a legislativa v roce 2015 a týkala se i výhledu na další vývoj jachtařské legislativy. Prezentace byla přehledná a srozumitelná, což v této tematické oblasti nebývá časté.

Atraktivní partie Karibských ostrovů pak přiblížil Zdeněk Žižka, který tam byl s Jardou Berntem na Sayonaře, po trase navštívili řadu míst (přednáška byla uvedena názvem Z Portorika na Kubu na Sayonaře) a promítnutí autentických nahrávek videa i zvuku živé místní hudby v jejím prostředí bylo neokoukaným pohledem na tuto krásnou a často navštěvovanou část světa.

V dojmech z dalekých destinací pak pokračoval Otakar Hons, když pod názvem S S/Y Irma kolem světa postupně ilustroval následnost zážitků provázených videem i kouzelnými až kalendářovými záběry, ze kterých snad nejvíce utkvěly partie Tichomoří a Indonésie. Na svou šestiletou plavbu se vydali s manželkou Janou v roce 2009 a většinu plavby o délce přes 37 tisíc Nm absolvovali jen ve dvou.

Pepa Dvorský vylíčil letošní úspěšnou účast La Grace na závodu školních plachetnic Tall Ships Races, který probíhal ve vodách severního Atlantiku a Severního moře ve dvou etapách (z irského Belfastu do finského Alesundu a z Kristiansandu do Aalborgu v Dánsku). Jeho výsledek do poslední chvíle nikdo nepředpokládal, ani posádka La Grace, která se umístila v celkovém hodnocení na skvělém 2. místě, pouze se 7 minutami ztráty na vítěze. Mohli jsme zatajit dech při líčení vrtochů počasí, kdy v určitou dobu na L.G. uvažovali pro bezvětří závod vzdát načež vše zvrátila k úspěchu náhlá tlaková níže ze severu (podrobné líčení uvádí web www.lagrace.cz v sekci plavby).

Lucka a Jarda Fořtovi mezitím pod pódiem vyložili nabídku vydavatelství IFP Publishing zaměřenou na jachting a v krátké prezentaci pak Jarda uvedl jejich letošní nové publikace, které i s jinými knížkami na jejich stánku přilákaly řadu zájemců.

Po přestávce pak Miroslav Cink přeladil vodu  moří na vnitrozemské toky evropských řek a ve své přednášce Se Sun River 35 po EU vylíčil, jak s říční lodí poháněnou pouze sluncem (jak říkal - přesněji světlem) letos od června do konce srpna absolvoval vnitrozemím okruh z Píšťan na Litoměřicku přes Německo, Francii, země Beneluxu zpět. To představovalo přes 3700 km a to bez technické závady. I když sluníčka bylo po celou dobu plavby poměrně málo, loď jinou energii prakticky nepotřebovala, ani pro elektromotory ani pro běžný komfort posádek. Podrobnosti o projektu, technických parametrech lodi, lodní deníky plavby i řadu fotografií lze nalézt na www.sunriver.eu .

Vyvrcholením večera bylo vyhlášení výsledků významných závodů roku. Průběh a výsledky závodu ČANY - Lanex Offshore Cup 2015 komentoval jeho hlavní rozhodčí Petr Sládeček a ocenění z první místo v něm si přišli převzít 4 členové z vítězné posádky Roberta Kolína a kapitán Kolín taktéž přebíral cenu Modrá stuha za rekord trati Offshore Cupu. Ocenění za 1. místo v Mezinárodním Poháru ČANY 2015, diplomy v krásném grafickém provedení, byl předán týmu SP Group kapitána Pavla Sehnala. O cestě k úspěchu týmu Tři sestry na jachtě Three Sisters v závodu Rolex Middle Sea Race 2015, který proběhnul v druhé polovině října v oblasti Itálie – Sicílie – Malta, pak pověděl člen jeho posádky, Adam Plhoň. Měl čím pochlubit – tým obsadil 3. místo v ORC celkově a ve své skupině 1. místo ORC a 1. místo IRC a to mezi 60 špičkovými jachtami z různých míst světa (podrobně na www.trisestrysailing.cz ).

Program večera pak uzavřel poutavý výklad Jiřího Brožka o historických lodích v Holandsku, uvedl historický vývoj tradičních holandských lodí s plochým dnem podmíněným geografickými podmínkami, současné plachtění na těchto typech lodí a zmínil regatu historických lodí Brandaris Race, která je jedním z největších setkání plachetnic na světě.

Večer někdo odcházel dříve, někteří si mohli dovolit zůstat až do konce volné společenské zábavy, debat, povídání, popíjení. Později jsem si potvrdila s ostatními, že jsem nebyla sama, kdo nešetřil superlativy, co se dojmů ze setkání týká – po stránce odborné úrovně i po stránce zhodnocení nového místa, o které bude mít ČANY určitě zájem i pro příští akce.

Olina Mülerová, ČANY


mObr-01 Martin Blagoev zahajuje fórum

Martin Blagoev zahajuje fórum

mObr-02 Sál posluchačů_ IMG_5188

Sál posluchačů

mObr-03 Martin Blagoev o výrobě vody na lodi_IMG_5192e

Martin Blagoev o výrobě vody na lodi

mObr-04 Přednáška Petra Ondráčka_IMG_5215e

Přednáška Petra Ondráčka

mObr-05 Praktické rady Petra Ondráčka_IMG_5250e

Praktické rady Petra Ondráčka

mObr-06 Pozorné publikum_IMG_5201e

Pozorné publikum

mObr-07 M.Blagoev a Vráťa Čihák startují prezentaci_IMG_5264

M.Blagoev a Vráťa Čihák startují prezentaci

mOBR-08 Vráťa Čihák o své severní plavbě_IMG_5269e

Vráťa Čihák o své severní plavbě

mObr-09 Soustředěný sál_IMG_5198e

Soustředěný sál

mObr-10 Felix Chudoba k jachtařské legislativě_IMG_5281e

Felix Chudoba k jachtařské legislativě

mObr-11 Zdeněk Žižka a Martin Blagovev_IMG_5286e

Zdeněk Žižka a Martin Blagovev

mObr-12 Zd.Žižka o Kribiku_IMG_5291e

Zdenek Žižka o Karibiku

mObr-13 Soustředění posluchači_ IMG_5280e

Soustředění posluchači

mObr-14 Ota Hons o plavbě kolem světa_IMG_5298e

Ota Hons o plavbě kolem světa

mObr-15 O.Hons o Tichomoří_IMG_5301e

O.Hons o Tichomoří

mObr-16 O.Hons k části plavby_IMG_5305e

O.Hons k části plavby

mObr-18 Pepa Dvorký o Tall Ships_IMG_5325e

Pepa Dvorský o Tall Ships

mObr-19 P.Dvorský o La Grace_IMG_5341e

P.Dvorský o La Grace

mObr-20 Podium a výběr knih IFP_IMG_5309e

Podium a výběr knih IFP

mObr-21 Jarda Fořt o publikacích IFP 2015_IMG_5345e

Jarda Fořt o publikacích IFP Lucka Fořtová a kupující

mObr-22 Lucka Fořtová a kupující_IMG_5354e

Lucka Fořtová a kupující

mObr-23 M.Cink-léto na SunRiver_ IMG_5364e

M.Cink-léto na SunRiver

mObr-24 M.Cink o plavbě SunRiver_ IMG_5355e

M.Cink o plavbě SunRiver

mObr-25 Zaplněný sál_IMG_5293e

Zaplněný sál

mObr-26 Nabídka ČANY_IMG_5367e

Nabídka ČANY

mObr-27 Diskuse u baru_IMG_5370e

Diskuse u baru

mObr-28 Petr Sládeček k výsledkům závodů_IMG_5376e

Petr Sládeček k výsledkům závodů

mObr-29 1místo CANY Offshore protým  R.Kolína_IMG_5380e

1. místo CANY Offshore pro tým Roberta Kolína

mObr-30_Robert Kolín se členy posádky_IMG_5385e

Robert Kolín se členy posádky

mObr-31 Tým SP Group Pavle Sechnala_IMG_5391e

Tým SP Group Pavle Sechnala

mObr-32 Tým SP Group přebírá ocenění_IMG_5392e

Tým SP Group přebírá ocenění

mObr-33 Adam Plhoň o Three Sisters_IMG_5401e

Adam Plhoň o Three Sisters

mObr-34 3Sisters vítězi MiddleSea Race_IMG_5408e

3Sisters jako vítězi MiddleSea Race

mObr-35_Jiří Brožek o holandských tradičních lodích_IMG_5418e

Jiří Brožek o holandských tradičních lodích

mObr-36_J.Brožek o Brandaris Race_IMG_5414e

J.Brožek o Brandaris Race

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Ještě nemáte účet? Staňte se členy teď!

Přihlásit k účtu