fbpx

Před padesáti lety, v roce 1973 se uskutečnil první ročník závodu kajutových plachetnic kolem světa, tehdy nazvaný The Whitbread Round The World Race. Whitbread bylo jméno pivovaru, který byl tehdy hlavním sponzorem závodu. Pro námořní jachting to byla velká sportovní událost, která následovala po prvním závodu kolem světa osamělých jachtařů Golden Globe Race z roku 1968.

Trasa závodu byla stejná, kterou pluly obchodní plachetnice, klipry, hlavně v 19 století.

V průběhu několika ročníků se ho zůčastnily takové legendární postavy jako Eric Tabarly, sir Peter Blake, nebo sir Robin Knox Johnston. V roce 1973 měli své zastoupení i naši severní sousedé. Obě polské lodě, Copernicus i Otago dosáhly cíle v solidním čase.

A nyní, se na 10. záři 2023 připravuje start “retro” závodu, nazvaného tentoktát Ocean Global Race, který by se měl odehrávat v duchu sedmdesátých let. Vede opět klasickou cestou kliprů a měří asi 27 000 mil. „Retro“ závod, znamená, že se popluje bez moderních technologií, jako je GPS, navigační elektronika, vědecké kalkulačky atd. Jen papírové mapy, sextant, navigační tabulky, hodinky a třeba jednoduchý log.

Ke startu je přihlášeno 14 lodí. Převládají francouzské s pěti zástupci, ale najdeme zde i dvě australské a dvě finské plachetnice a po jednom zástupci bude mít na startu i Španělsko, Jižní Afrika, Velká Británie, Itálie a USA. Některé lodě mají však posádku i z jiných zemí, což učiní tuto sportovní událost vpravdě mezinárodní. V přístavech by tak měly zavlát také například vlajky Japonska, Turecka, Argentiny, Nizozemí, Belgie, Číny, Irska, Kanady, Německa, Nového Zélandu, nebo České republiky.

Osmiměsíční závod je rozdělen na 4 etapy. Start a cíl jsou v anglickém Southamptonu a dále se flotila zastaví na tradičních místech jako jsou jihoafrické Kapské Město, novozélandský Auckland a uruguayská Punta Del Este.


Více informací můžete najít na oficiální stránce www.oceangloberace.com

 

Ještě nemáte účet? Staňte se členy teď!

Přihlásit k účtu