fbpx

Za horizont (instagram)


Michal Krysta je jistě zářným příkladem toho, jak lze velký sen začít proměňovat ve skutečnost. Pomohlo tomu, že se Michal rozhodl jako první Čech začlenit do stále se rozšiřující komunity jachtařů naplňujících vize projektu nově vznikající globální lodní třídy ClassGlobe 5.80 založené australským jachtařem s irským jménem Donem McIntyrem.

Základní myšlenka projektu konkurujícího poměrně finančně nákladné třídě ClasseMini 6.50 je umožnit prakticky komukoliv získat jednoduchou, cenově dostupnou, ale dostatečně odolnou loď a zúčastnit se s ní série sólových závodů začínající závodem přes Atlantik v příštím roce a vrcholícím závodem kolem světa plánovaným v roce 2024. Úkolu vyprojektovat vhodnou loď se ujal polský designer Januzs Maderski, vycházející z již existujících  zkušeností získaných při realizaci projektu SETKA.

Materiál na stavbu lodě je dodáván ve formě překližkových stavebnic s díly vyřezanými na CNC frézách, dodávány jsou i jednotné certifikované sady kování, balastu, takeláže, plachet i bezpečnostní výbavy. Kdo chce, může vše vzít „do teplých“ a kompletovat dodané díly svépomocí, čímž lze významně snížit celkové osobní náklady účasti na projektu.

To je cesta, pro kterou se rozhodl i Michal, a tak se v Libčicích nad Vltavou začíná pod jeho rukama rodit první česká loď v této třídě. Pokud Michal chce získat certifikát třídy s pořadovým číslem 007, musí kromě jiného také průběžně dokumentovat postup stavby.

Ten lze sledovat na webu Michala www.acrossthehorizon.cz. Oficiální webem třídy je pak www.classglobe580.com, na kterém lze nalézt další odkazy, podrobnosti i diskuzní fórum, kde zakladatel třídy odpovídá na mnoho souvisejících otázek.

Přejeme Michalovi dostatek vůle pro úspěšné realizování celého projektu a naplnění svého snu o překročení vlastního horizontu.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Ještě nemáte účet? Staňte se členy teď!

Přihlásit k účtu