fbpx

Penzance

Penzance je nejzápadnější větší přístav v Cornwallu, čímž je velmi vhodný pro ty, kdo směřují na ostrovy Scilly. Mají zde také konečnou vlaky West Country Railway. Penzance leží mezi St. Michael's Mount na východě a přístavem Newlyn na západě. Rozkládá se na pozadí nízkých kopců. Přístupy ze severozápadu a severovýchodu jsou bez problémů; zátoky Mount's Bay a Penzance Bay jsou dostatečně hluboké a splavné.

Ve vnějším přístavu jsou sice mooringy, ale ty jsou určeny pro místní plavidla, návštěvníci zde nemůžou stát bez povolení harbour mastera. Návštěvníci obvykle stojí ve vnitřním přístavu (Wet Dock). Pozor, vnější přístav za odlivu vysychá.

Penzance je typické přímořské město – nedaleko od přístavu najdete více než 30 hospůdek a hodně restaurací. Dlážděná ulice mírného sklonu vás odvede pryč od hlavní třídy plné značkových obchodů. Tady – podél ulice Causewayhead – najdete zajímavé obchůdky prodávající zboží, které nenajdete na každém rohu.

V posledním červnovém týdnu se zde koná Golowan Festival, který je oslavou starověkých keltských tradic. Místní i návštěvníci se tu baví hudbou, tancem, pouličním divadlem a ohňostroji. Obří pivní stan pomáhá udržovat párty v chodu.

Hodně výletníků využívá Penzance jako základnu k návštěvám jihozápadního cípu Cornwallu.

Kudy do přístavu

1. Plujete-li z východu, obeplujte mys Lizard* a pokračujte severozápadním směrem do Mount's Bay. Za dobré viditelnosti uvidíte po pravoboku výrazný ostrov St. Michael's Mount s městečkem Marazion v pozadí.
2. Penzance leží přibližně uprostřed mezi St. Michael's Mount a Newlynem, který je více na západě. Zpoza vlnolamů a promenády vyčnívá věž kostela. Bíle natřená zeď pod kostelní věží patří k bazénu Jubilee – nezaměňujte ji s přístavem, který je východněji a z větší vzdálenosti není vidět.
3. Výrazná červeno-černá bóje (The Gear), která označuje izolované nebezpečí, leží mimo tuto zeď. Obeplujte ji zprava (levobokem), abyste se ujistili, že jste na správném – tedy východním – konci zdi a směřujete ke vjezdu do přístavu.
4. Malý maják, který je umístěn na konci jižní přístavní hráze (South Pier), je obtížné na pozadí budov a lodí najít z větší vzdálenosti. Je třeba směřovat na sever podél přístavní hráze a pak zahnout na západ do přístavu. Před vjezdem do vnitřního přístavu stává trajekt na Scilly Islands.
5. Vnitřní přístav (Wet Dock) má minimální hloubku 4,5 metru. Vstup do přístavu je otevřen za každého přílivu dvě hodiny před až jednu hodinu po vrcholu přílivu. Doporučujeme oznámit svůj příjezd harbour masterovi předem, obzvlášť v letní sezóně. Přístavní kancelář můžete kontaktovat vysílačkou na kanále 12 nebo telefonicky: 01736 366113.

O přístavu

Penzance je „hlavním městem" západního Cornwallu, starověkým tržním městem a oblíbeným místem pro dovolenou. Jeho jméno pochází ze starověké cornwallštiny – „Pen Sans" znamená „Svatý mys". Jižní přístavní hráz slouží jako molo pro trajekt na Scilly Islands – RMV Scillonian III – a další velká plavidla. Pokud je zde volno, je možné zde – po předchozím souhlasu harbour mastera (!) – vyčkat otevření vjezdu do vnitřního přístavu.

Všechny mooringy ve vnějším přístavu jsou určeny pro místní plavidla. Ve vnitřním přístavu je návštěvníkům k dispozici až 50 stání. Za dobrého počasí a se souhlasem harbour mastera je možné stát přes noc na bójích jižně od jižní přístavní hráze (South/Lighthouse Pier).

Kotvení

Kotviště vhodné pro dobré počasí se nachází VSV směrem od Albert Pier.

Palivo a voda

Nákup nafty vám zprostředkuje přístavní kancelář, benzín do kanystrů je možné koupit v čerpacích stanicích v okolí. Voda a elektřina je dostupná pro všechny návštěvnické lodi.

Sprchy a toalety

Sprchy a toalety jsou umístěny v přízemí pod přístavní kanceláří; veřejné toalety se nacházejí při vstupu na jižní přístavní hráz.

Jachtařské kluby

Penzance Sailing Club, Albert Pier, Penzance TR18 2LL, tel.: 01736 364989, www.pzsc.org.uk.
Mount's Bay Sailing Club, Godolphin Steps, Marazion TR17 0EN, tel.: 01736 710620, www.mbsc.org.uk.

penzance

PBO – listopad 2013, přeložil Lynx

*  Poznámka překladatele: Mys Lizard je místo pověstné přílivovými jevy, které znepříjemňují plavbu a za horších podmínek jsou nebezpečné. Je třeba plout alespoň čtyři až pět mil jižně od mysu.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Ještě nemáte účet? Staňte se členy teď!

Přihlásit k účtu