Pavel Šulc bude 24. ledna v 18:30 hodin v budově ČYK - Českého Yacht Klubu v Praze Podolí vyprávět o plachtění ve Stockholm Archipelag a na sever do oblasti Höga Kusten 

Pořádá ČYK – Český Yacht Klub a ČANY – Česká Asociace Námořního Jachtingu 

 
High Coast / Kvarken Archipelago – UNESCO

Souostroví Kvarken (Finsko) a Höga Kusten - Vysoké pobřeží (Švédsko) se nacházejí v Botnickém zálivu, severním rozšíření Baltského moře. 5 600 ostrovů v souostroví Kvarken má neobvyklé vyvýšené morany, "De Geer moraines", tvořené táním kontinentálního ledu před 10 000 až 24 000 lety. Souostroví neustále stoupá z moře v procesu rychlého glaciálně izostatického zvedání, čímž pevnina, která byla předtím zatížena pod váhou ledovce, se zvedá s nejvyššími hodnotami na světě. V důsledku toho se objevují ostrovy a spojují se, rozšíří se poloostrovy a vznikají jezera ze zálivu a mění se v močály a rašeliniště. Vysoké pobřeží bylo také do značné míry ovlivněno kombinovanými procesy ledověni, ledovcového ústupu a vznikem nových pevnin z moře. Od posledního ústupu ledu z Vysokého pobřeží před 9 600 lety byl vzestup řádově 285 m, což je nejznámější "vzestup". Místo poskytuje vynikající příležitosti pro pochopení důležitých procesů, které vytvářejí ledovcové a pozemní zvedání plochy povrchu Země.

Pro Vás co si nejste jisti kde ČYK je. Zastávka tramvaje 3, 2 a 17 Podolská vodárna. Přejdeš k Vltavě a jdeš po vrchu hráze k železné bráně. Zazvoníš a kustod Ti otevře. Jdeš do budovy a po schodech jedno patro až na konec verandy.

 


 

 
Ještě nemáte účet? Staňte se členy teď!

Přihlásit k účtu