fbpx
Jimmy Cornell, 12. 11. 2017 
 
Jak jsme se dozvěděli, bude od nynějška proplutí SZ průjezdem mnohem obtížnější. 

Kvůli nezodpovědnému chování jachtaře, který letos proplul SZ průjezdem v malém závodním katamaranu kompletně nevybavený do arktických podmínek, plánuje kanadská vláda zavedení rázných opatření, která se budou týkat kohokoli, kdo má v úmyslu proplout tuto velice náročnou vodní cestu.
Vedle jiných opatření půjde o povinnou registraci jakéhokoli plavidla, které takovou cestu plánuje, jeho důkladná technická a bezpečnostní prohlídka a přesné požadavky na pojištění. 


 
 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A o tomhle pánovi je řeč: https://www.youtube.com/watch?v=RNYGVGNACD0

Krátký úryvek ze stránek http://sailing-news.com/en/1/permanent/43624/beach-catamaran-yvan-bourgnon-sui-in-the-north-west-passage.html:
Yvan Bourgnon ze Švýcarska dokázal na čtvrtý pokus obeplout nejsevernější bod SZ průjezdu na 74. rovnoběžce. V teplotách kolem -7 ° C Švýcar zase musel neustále kormidlovat svůj plážový katamaran (beach-cat), protože slunce nesvítilo dost na to, aby solární články poskytly dost energie pro autopilota. Navíc mu hlavní plachta přimrzla ke stěžni, takže její rychlé spuštění nebylo možné. To se stalo v době, kdy předpověď mluvila o příchodu fronty se silným větrem.

Další úryvek:
V zátoce Qikiqtarjuaq Bay Bourgnona v noci navštívil lední medvěd, který chtěl vylézt na plovák katamaranu. Výstřel ze signální pistole a křik zvíře zahnaly. Přeložil 

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Ještě nemáte účet? Staňte se členy teď!

Přihlásit k účtu