fbpx
z článků na stránkách Medium (r. 2018) a BBC (r. 2009)
 
Pět stop a čtyři palce dlouhá loď Father's Day, se kterou Hugo Vihlen přeplul z Newfoundlandu do Anglie, je nejmenší, která kdy Atlantik překonala (5' 4'' je cca 163 cm).

 

V září 1993 sólový plavec Hugo Vihlen doplul do Falmouth (v Anglii), když strávil 115 dní plavbou přes Atlantik. Nebyl prvním plavcem, který překonal Atlantik, ale prvním, kterému se to podařilo v takhle malé lodi.
 
Nebylo to ovšem poprvé, co Hugo Vihlen podnikl takovou plavbu. V roce 1968 přeplul Atlantik v o trochu větší lodi April Fool dlouhé pět stop a jedenáct palců (cca 180 cm). To bylo o šest a půl palce více, než kolik měřila loď, se kterou oceán přeplul Tom McNally. Ten získal rekord v přeplavbě Atlantiku s lodí dlouhou pět stop a čtyři a půl palce v roce 1993.
 
Odhodlaný Hugo Vihlen – bývalý pilot Delta Airlines a veterán Korejské války – vyplul z Newfoundlandu do Falmouth poté, co mu americká pobřežní stráž znemožnila vyplout z USA kvůli bezpečnosti lodi. 

 
 
Kapitán této miniaturní lodi musel spát s pokrčenýma nohama. Probouzel se každou hodinu, aby kontroloval kurz lodi a plavební podmínky. Nakonec – po 115 dnech – Vihlen doplul do Falmouth, kde téměř nebyl schopen chodit, protože se v lodi nemohl narovnat. Během plavby také zhubnul o 34 liber (více než 15 kilogramů). Během plavby rozbouřeným mořem, v bouřích a při setkáních s mnohem většími loděmi uvažoval o tom, zda ještě uvidí svou ženu a rodinu.
 
Vihlen s sebou vezl zásoby na 85 dní a byl nucen s nimi vystačit mnohem déle. Měl 65 hotových jídel, dva galony (cca 9 litrů) M&M’s, galon sušeného ovoce 100 plechovek havajského punče a 34 galonů (cca 155 litrů) vody – to vše na čtyřměsíční plavbu.
Loď velikosti konferenčního stolku postavil z lehkých materiálů – laminátu a Airexu. Byla vybavena GPS, odsolovačem mořské vody, rádii VHF a SSB/Ham.
 
V roce 2006 Vihlen loď Father’s Day věnoval muzeu National Maritime Museum v Cornwallu, kde je nyní součástí sbírek.  

  

Vihlen řekl: „Byl jsem jednašedesátiletý důchodce, když jsem se plnou silou pustil do stavby Father’s Day. Na takové lodi jste schopni dělat to, co dělat chcete, je to na vás. Tohle (plavba přes Atlantik) byla věc pro mě a já jsem byl schopen ji podniknout.“

Omluvte sníženou kvalitu fotek – na internetu lepší nejsou.
 
 Přeložil

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Ještě nemáte účet? Staňte se členy teď!

Přihlásit k účtu