fbpx

 Yachting Monthly, září 2018 
James Stevens odpovídá na otázky ohledně námořní plavby. Tentokrát jde o správný čas vyplutí z přístavu, když nás čeká silný přílivový proud a zalamující se vlny.

Otázka
George a Jill mají svoji Contesu 26 jménem Martingale v Largsu v ústí řeky Clyde. Jde o malou pevnou loď s dlouhým kýlem, starou přes 40 let, která je dobře udržovaná a vybavená. Jejich úmysly vydat se dál z Clyde jsou bohužel často zmařeny nedostatkem času a špatným počasím.
Tento rok si naplánovali plavbu do Severního Irska a setkání s přáteli v Ballycastle. Vzdálenost z Mull of Kintyre do Severního Irska je pouhých 11 mil, avšak místa odděluje North Channel, kde přílivový proud v den, který si vybrali, činí ve svém maximu čtyři uzly. To může způsobit, že moře bude drsné, obzvlášť v situaci, kdy vítr vane proti přílivovému proudu. Jižně od Mull of Kintyre mohou být pěkně nepříjemné zalamující se vlny. Ačkoli Martingale je dostatečně pevná, George a Jill ji nechtějí příliš přetěžovat.
Právě jsou v Campbelltownu, předpověď na ráno hovoří o JZ větru 5 Bft, což znamení, že nemohou plout z Mull of Kintyre do Ballycastle přímo „na jeden vítr“ (= bez křižování). I když Martingale ve chráněných vodách ústí řeky Clyde pluje ve větru velmi dobře, George je opatrný, má-li s ní vyplout na otevřené moře. Jill se domnívá, že plavba je možná. Přílivový proud v kanálu má do 12:00 směřovat JV směrem.
Co by měli udělat? 

 
 
Odpověď
Je důležité, aby překonali kanál a dostali se ke klidnějšímu pobřeží Severního Irska co nejdříve – před tím, než bude proud příliš silný.
Kritické je načasování – k jižnímu konci Mull of Kintyre by měli doplout v době, když JV proud ustává; měli by nechat ostrov Sanda a zalamující se vlny dostatečně daleko na pravoboku a pak plachtit ostře proti větru s větrem z pravoboku. Během jedné hodiny se proud otočí a bude Martingale pomáhat (k SZ).
Vzhledem k silném nápomocnému proudu by mohli trochu odpadnout a získat tak větší rychlost. To by jachtě pomohlo dostat se rychleji z těžkých podmínek.
Měli by se mít na pozoru před loďmi směřujícími k TSS. Jakmile se dostanou na severoirskou stranu, měli by plout v klidnějších vodách podél závětrného pobřeží do Ballycastle.
Plout proti větru z levoboku se zdá být přímější a jednodušší cestou, ale loď se tak na moři dostane do těžších podmínek. Také by ji to přivedlo k rohu TSS, kde by bylo nutné udělat obrat na kurz vedoucí co nejtěsněji ke směru kolmému na směr lodní dopravy.
Opakuji, proud nedává mnoho možností – Martingale by se proti dnu téměř nepohybovala. 

 

 

Přeložil

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Ještě nemáte účet? Staňte se členy teď!

Přihlásit k účtu