fbpx
pokračování článku Kotvení v těsných zátokách

Doma se různým zvyklostem – například zásadám stolování – učíme od svých rodičů. Ovšem zdaleka ne každý vyrůstá v jachtařském světě, takže pro hodně lidí je obtížné rozpoznat, co je a co není správné na vodě.
Pokud nejste Robinson Crusoe a nekotvíte u opuštěného ostrova, potřebujete znát pár věcí o zvyklostech při kotvení.

 

Základní pravidlo kotevních zvyklostí je jednoduché: První zakotvená loď určuje precedent.

Tohle pravidlo uvádí Admiralitní precedenční právo:
„Považuje se za chybné, pokud plavidlo… kotví tak blízko k jinému plavidlu, že jej může ohrozit, když se otáčí na kotvě… případně pokud se na kotvě posouvá nebezpečně blízko k jinému plavidlu vinou vlečení kotvy. Dále pak, plavidlo, které zakotvilo jako první, má varovat další kotvící plavidlo, že místo kotvení vybrané dalším plavidlem ohrožuje již kotvící plavidlo.“
(U.S. Decision No. 124-5861 – 1956)

Jednoduše řečeno, způsob použití kotviště určuje ten, kdo první připluje. První připluvší loď má právo zakotvit jakýmkoli jí vyhovujícím způsobem, za použití jedné nebo dvou kotev v jakékoli konfiguraci a za použití jakékoli délky řetězu, jakou považují za vhodnou. Každá další loď se musí vyhnout situaci, kdy by takové lodi překážela nebo ji ohrožovala.
To nám komplikuje život, pokud připlujeme na hodně obsazené kotviště. Která loď určuje precedent? Z našeho pohledu všechny. Naší povinností je neohrozit nikoho jiného. Pokud jste na pochybách, jak ostatní kotví, zeptejte se jich. Nikdy jsme se nesetkali s tím, že by se někdo o tyhle informace nepodělil. Pokud si stále nejste jisti, jak postupovat, zeptejte se znovu. Rada může být opravdu užitečná, což se nám stalo v Tinker's Hole.
Pokud se vám situace stále nezdá, můžete plout jinam – za předpokladu, že taková možnost existuje. V opačném případě se držte rad pro kotvení a určete kotevní hlídky, které zajistí, že loď i posádka budou v bezpečí.
Asi není nutné zdůrazňovat, že není podstatné, zda jste připluli jako první nebo jako poslední, pokud vaše kotva nedrží a vy ji vlečete. V očích zákona je vaše loď plavidlem povinným situaci řešit. Musíte se držet v bezpečné vzdálenosti od ostatních lodí a nesmíte je ohrožovat.

Občas se každému může stát, že vleče kotvu. Podstatné je, jak se se situací vyrovnáme.

Přeložil 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Ještě nemáte účet? Staňte se členy teď!

Přihlásit k účtu