fbpx

Nejčernější scénáře vývoje počasí se naštěstí nenaplnily, vítr nakonec v závěru závodu úplně nezeslábl a ani teploměr nespadl hluboko. Všechny posádky tak mohly během úterního dne pokračovat v poměrně svižné jízdě zpět do Kuhlungsbornu za vcelku pohodových podmínek.

Odstup mezi první a poslední závodící lodí nebyl velký a nepřekračoval desetinu uplutého času. Bylo zřejmé, že závod bude poměrně brzo ukončen. Flotila se rozdělila na několik skupin, ve kterých se bojovalo o finální výsledek, avšak pořadí se v nich díky nevelkým odstupům mezi loděmi poměrně často měnilo. Dosud dobře jedoucí posádka Vojty Eliáše přišla poblíž Bornholmu o výtah spinakeru a začala na své soupeře během zpáteční cesty citelně ztrácet. Aby smůla nebyla úplná, v cíli ji nakonec uniklo osmé místo jen o několik vteřin! Její absolutní čas sice tomuto pořadí odpovídal, ale s koncem absolutního pořadí zamíchala zcela poslední dokončující loď ve flotile kapitána Fajtla, která závodila na menší lodi a dorazila přesně o 22 minut později. Protože kapitán Fajtl závodil ne vlastní vinou na lodi, jejíž délka byla o jednu stopu pod dolním limitem vypsaného intervalu, závodní komise se rohodla ještě před startem závodu této lodi udělit symbolický handicap 30 s na každou uplutou hodinu. Ten nakonec rozhodl o pořadí na posledních pozicích.

I o první pozici se dlouho těsně bojovalo. V tomto boji nakonec zvítězila loď kapitána Seitla, která proplula finálním cílem krátce po půlnoci a znovu tak po roční odmlce získala nazpět putovní pohár. Její výsledný čas představuje nový rekord trati od doby, kdy přibyla povinnost obeplout celý Bornholm, což trasu prodloužilo o více jak 10 Nm. Jeho posádka po celou dobu těsně bojovala s lodí kapitána Kubaczky, která nakonec doplula na druhé pozici.

Lodě, které dokončily, se postupně vyvazovaly k vyhrazenému molu, na němž pak celou noc postávaly až do ranního rozbřesku hloučky živě diskutujících závodníků sdělujících si čerstvé dojmy z právě trávených dnů na moři.

Pro závodní komisi nemělo smysl jít spát, protože rozdíl mezi první a poslední lodí v cíli byl jen několik málo hodin.

Ještě nemáte účet? Staňte se členy teď!

Přihlásit k účtu