fbpx

Vyhodnocení Pohárových soutěží ČANY 2011

 

Vzhledem k tomu, že došlo ke zrušení obou slovenských závodů zařazených do letošního Mezinárodního Poháru a odjely se pouze zbylé dva závody jeho české části, VV ČANY se rozhodl nevyhlásit letos výsledky obou mezinárodních pohárových soutěží.

Ve druhé polovině září se v Chorvatsku odjelo oficiální RODOP MČR OneDesign na již dosluhujících lodích Bavaria 42 Match. Přestože pořadatel byl připraven poskytnout 18 lodí zúčastnilo se jej jen osm posádek z toho první tři nenašli ve zbytku pole žádnou konkurenci a poslední dvě nezkušené posádky dokonce nepromluvily do pořadí vůbec. Odjelo se celkem 8 převážně okruhových rozjížděk v celku klidných podmínkách. Ani jedna plánovaná navigační rozjížďka však nebyla vypsána na 50Nm, což byl nezbytný požadavek VV ČSJ pro udělení statutu MČR pro tento rok a mimochodem jeden z uváděných důvodů (nesplnění zadaných podmínek), proč bylo loni odepřeno pořádání MČR pořadateli TPS, který splnění tohoto požadavku předem odmítl. Vítězství a titul si nakonec odnesl hlavní sponzor, tedy RODOP tým. Pořadatel pro příští rok opouští flotilu Bavaria a organizuje znovu přidělené MČR ve spolupráci se slovenským partnerem, který se letos distancoval od oficiálních orgánů SSJ. Startovní listina je již uzavřena a na MČR bude startovat pouze 6 českých posádek, což je nejmenší a smutně rekordní počet v novodobé historii námořních soutěží.

Na začátku října se odjel již patnáctý ročník České námořní rallye pod tradiční taktovkou pořádající firmy TPS centrum. Na jeho startu se sešlo celkem 20 posádek závodících na identických závodně laděných lodích ELAN-340. Za vcelku klidného a slunného počasí se odjelo během pěti závodních dní celkem osm rozjížděk vyváženě rozdělených na 4 navigační a 4 okruhové. Vyrovnaný boj probíhal po celý závod především na čelních čtyřech místech, kde spolu velmi těsně bojovaly posádky Michala Šimka s Jakubem Kozelským za kormidlem, Cleverlance Víta Červinky s Veronikou Fenclovou, tradiční HYVEco tým Ladislava Smutného a ST tým Jana Hirnšala. Kromě posledně jmenovaného, který přicházel často smolně o velmi nadějné pozice, každá z těchto posádek zaznamenala vítězství minimálně ve dvou rozjížďkách, tým Cleverlance dokonce ve třech, ale ani to nestačilo na vyrovnaný výkon Jakuba, jehož posádka si nakonec letos odváží cenný putovní pohár. Z vítězství v poslední rozjížďce se také radoval slovenský tým Daniela Kriše, ten si tak nakonec zajistil celkové páté místo před Pavlem Sehnalem, Jiřím Altmanem a Danem Maderem. O svou pozici však musel notně bojovat protože tyto další čtyři příčky ve výsledku dělil po osmi rozjížďkách velmi úzký bodový rozestup o pouhých šest bodů. Pro příští rok pořadatel připravuje rozšíření závodu o zcela novou flotilu závodních speciálů ELAN-350. A i když se ani tyto chystané podmínky nezdají být  VV ČSJ vhodné pro přidělení mistrovského formátu tomuto závodu, pevně věřím, že právě tato nová bezkonkurenční flotila přiláká nejlepší české i zahraniční týmy a jachtaře a bude právem přirozeným, nikoliv jen shora nařízeným vyvrcholením sezóny 2012.

Ještě nemáte účet? Staňte se členy teď!

Přihlásit k účtu